A baba első éve

A baba első 12 hónapja, a baba első éve, a baba fejlődése, a baba első hónapja, a baba második hónapja... a baba hatodik hónapja, a baba hetedik hónapja... a baba 12 hónapja

Baba született!

Hosszú hónapok tervezgetése után eljött a pillanat, amikor megkezdődik az út az anyává váláshoz. Régóta erre a percre vártunk, hogy kezünkbe foghassuk azt a pici emberkét, aki belőlünk és szeretett párunkból visz tovább egy pici világot. A mi felelősségünk, hogy a jóra neveljük, az emberszeretetre, és mindarra ami a teljes boldog élethez kell, hiszen amit mi adunk, azt adja majd tovább ő is. A kezünkbe fogjuk pici testét, és tartjuk a kis fejét, ami hetek múlva lesz csak olyan erős ahhoz, hogy egyedül is meg tudja tartani. Megnézzük az ujjacskákat, ami az ujjunkat szorítja, halljuk a pici lélegzetvételeket, és csodáljuk a szép babaarcot, érezzük az illatát. Ő a miénk!

Picink még a kórházban megkapja első oltását, a BCG oltást. Ez immunrendszertől függően jön elő, amit nem kell kenegetni, nyomkodni tilos, ha kifakad az se gond, nem igényel semmilyen kezelést. Nekem a kislányom 11 hósan kapta az ismétlőt, mert nem jött neki elő, ilyen is lehet. Sőt, valakinek sose lesz heg látható, ilyen az immunrendszere.

 

A baba első hónapja

A kórházban a látogatók hada, orvosi vizitek, izgalom a babával kapcsolatos gondozás után jön a kérdés: mi lesz ha hazamegyünk? Hogyan fogok én megbírkózni egyedül,? A szoptatás, pelenkázás, büfiztetés, fürdetés könnyű volt, ameddig a másik szobában a védőnő- csecsemős-gyermekorvos várta a felmerülő kérdéseket.  Meg kell nyugtatni mindenkit: könnyeb lesz, ha pedig nehézségek is adódnak, mindenki merjen kérdezni az orvostól, védőnőtől, kisgyermekes rokonoktól, barátoktól, az utcán a gyakorlott édesanyáktól. Tapasztalatom szerint, a gondok azért állnak fenn sokáig, mert az anyukák nem mernek kérdezni, mert azt hiszik ezáltal rossz szülők lesznek, hogy nincs a kisujjukban a csecsmőgondozás- gyermeknevelés minden egyes mozzanata. Nem kell tudnunk mindent, segítségre szorulunk, hiszen a lehető legjobban szeretnénk csinálni.

A baba az első hónapban még nem borítja fel az addig eltervezetteket, a reggeli ébredések után a pelusozás-szopizás-büfizés befejeztével ismét elfárad és alszik tovább. Ez megy 2-3 hétig. Ekkor a séták is nyugodtak még, ki tudjuk néha pontosan számolni mikor kelt, és mikor lesz ismét éhes, hányra érjünk haza. Ekkor mindenki büszke, hogy az ő pici babája milyen jó baba. És ekkor jön, hogy hirtelen nem alszik már el rögtön és kezd kinyílni a világra. Többet van ébren, persze nem órákat, csak 20 perceket, ami egyre hosszabb.                                                    A picinek szüksége van a társaságunkra, az első hetek teljenek nyugalomba, halkan dalokat dúdoljunk neki, a ringatás, beszélgetés, dalok mind az idegrendszerét fejlesztik.                                                   A babákat manapság az oldalokun szeretik fektetni a kismamák. A retteget bölcsőhalál kockázata miatt is. Még nem tudják az okát a mai kutatók sem, de az eddigi tapasztalatok alapján nagy esély van rá, hogy elkerüljük, ha az alábbiakat tesszük. Ne tegyük radiátor mellé és ablak alá a kiságyat. Ne öltöztessük túl, és takargassuk be, mert túlhevülhet. Ne legyen a levegő száraz a szobában, vagy hidegpárásítót használjunk, vagy vizes törölközőt tegyünk a radiátorra, vagy tengerisós vizet párologtassunk kis lábasba. A lehető legfontosabb, hogy a babának legjobb helye az anya közvetlen közelében van. Egymás finom neszére is figyel a baba és a mama. Így a pici nem alszik el túl mélyen, hogy úgymond "elfelejt" levegőt venni. És a mama is érzi, hallja a pici levegővételeit. Ez a korszak szóljon az összebújásról, a szeretetről, most ő legyen a fontos.

 

A baba második hónapja

A picink egyre figyelmesebb, kifigyeli a lámpát, ha lassan mozgunk jobbról- balra követ minket tekintetével. Ekkor lehet, hogy lesz olyan, hogy hirtelen keveseket alszi, sőt olyan is lehet, hogy reggel 8-tól szinte fürdésig fent van. Nem kell megilyedni, mert ez is előfordulhat. Valamelyik babát zavar a szeles időjárás, fronthatás, hirtelen meleg, esős idő, hiszen ők is érzékenyek a válzozásokra.                                     Ebben a hónapban kezdi jobban kifigyelni az arcokat, és megjelenik az első mosoly, ami minden anyát megsirat. Amikor ezt a mosolyt megkapjuk, a szívünkben érezzük, hogy ez az amire vártunk hetek óta. A pici gügyög, és anyának "beszélget". Ismerős lehet, hogy a pici akku-akku-t ismételgeti.                                                                                      2 hósan kell megkapnia a DTPa+IPV+Hib nevezetű oltást, és innentől kezdve 4 hetente kapja meg 3 és 4 hósan.

 

A baba harmadik hónapja

A baba három hónapos kora körül majd megpróbál odalra fordulni kísérletezik. Általában addig jutnak el, hogy hasra fordulnak, kicsi kezük maguk alá szorul, és addig sírnak míg anya nem segít. 4 hós kora körül lesz annyira erős, hogy nem inog annyira a kis buksija, és sikerül a forgás.                                                                                                 Sokat beszéljünk a picihez, egyre jobban figyel ránk, utánozni próbál. Sokszor olyan a tekintete, az arckifejezése, mintha értené mit akarunk mondani neki.

 

A baba negyedik hónapja

Ha lehetőség van rá, tegyünk ágya felé forgókát, a dallam is megnyugtatja, és figyeli a figurák mozgását. Anyuka is tudja tenni a dolgát, a babát leköti egy ideig. Ebben a korban nem viseli még meg a babát ha más gondjaira bízzuk, persze az etetési időt figyelembe kell venni ha szopik a baba. Érdemes tejet fejni, kézzel elég hosszadalmas, a kézi vagy gépi fejőgéppel gyorsan le lehet fejni a felesleget. A mell leszívása: megmossuk mindkét mellet, elősször amiből evett azt szívjuk le, aztán a másikat is teljesen kifejjük. A mell kifejése az első hetekben fontos, ne telítődjön túl, ne gyulladjon be. A hónalji részen kis csomók is megjelenhetnek, álljunk zuhany alá, meleg víz alatt maszírozzuk, fejjuk. A kifejt tejet le lehet fagyasztani külön rekeszben, cumisüvegben, tejtároló dobozban, zacskóban, de kicsi adagokat is lehet jégkockatartóban, később 1-1 kockát dobunk a tejbe, kakaóba ha már nem szopik, egy kis plussz vitamin a nagy babának. Szerintem 8 hónapnál tovább nem jó tárolni.

 

A baba ötödik hónapja

 

A picink reggeli ébredésekkor megörül arcunknak és alig várja már, hogy kivegyük kiságyából. Felismeri a sokat látott arcokat, nem idegenkedik a mamától papától ,rokonoktól. Előbújnak az első fogacskák, de ez sem előírás. Olyan is előfordulhat, hogy az első szülinapkor jön csak az első pici fog. Ez a gögögööö-gu-gu-ga-ga korszaka, minden pici így próbál beszélgetni ebben a korban. Próbálkozhatunk az ültetéssel a kocsiba ha már az ölünkben ül, persze kicsi időre, nehogy a gerincét terheljük. Hason próbálkozik a kúszással, biztosítsunk teret számára, ne legyen körülötte túl sok játék, legyen érdemes miért elindulnia.

 

A baba hatodik hónapja

Aki eddig csak szopiztatott, már alig várja, hogy végre lereszelje az első almát picijének, és megpróbálkozzanak az ízleléssel. Akinek van teje, inkább várjon a hatodik hónap végéig, ha eddig csak tejjel táplálta babáját, már azt az 1-2 hetet meg lehet várni. Természetesen ez sem előírás, mint ahogyan más sem, de sok helyen lehet arról olvasni, hogy a baba bélrendszere- emésztőrendszere ekkorra érik meg annyira, hogy az anyatejen kívüli táplálélkot megeméssze mindenféle probléma nélkül. Ekkorra a kicsik nagy része már tud ülni egyedül is.                                 A baba sokat mosolyog nevet, ez jó eszköz számára, hogy szüleit maga mellé szögezze, egyre jobban kommunikál.

 

A baba hetedik hónapja

Eljött a hozzátápláláls megkezdése! A baba első étele évszaktól függő, de többségünk a reszelt almával kezdi. Lereszelünk egy cikk almát, és első nap csak 2-3 kanál levet adunk, majd 2 napig növeljük az adagot, és jöhet a reszelék kanalazása. Átlagosan 5 naponként adunk a babának új gyümölcsöt, zöldséget, ugyanígy növelve az adagot a megszokott fajtával keverve. A baba első ételei : alma, barack, répa, petrezselyemgyökér, burgonya, sütőtök. A hozzátápláláshoz nagyon jó irányadó a gyermekegészségügyi kiskönyv, amit minden újszülött megkap még a kórházban. A benne található táplálási táblázat alapján adtam én is picimnek az ételeket.                                            Szopiztatás alatt nem volt szüksége a babának anyatejen kívüli folyadékra , de innentől kezdve adjunk neki forralt vizet (én forralt babavizet adtam), gyümölcsteát cukor nélkül, de pár csepp csavart citromlevet lehet hozzáadni, jó C-vitamin forrás babának.

 

A baba nyolcadik hónapja

Nem kell aggódni ha nem mászik a kicsi, amiket olvasunk hallunk, a kicsi fejlődési állomásairól, nem minden gyerek "tartja" be. Saját ritmusuk szerint növekednek- táplálkoznak- fejlődnek, nem szabad semmit se siettetni azért mert mi azt szeretnénk. Ekkorra már biztonságosan tud ülni, felszabadul mind két keze, jobban bele tud merülni a játékokba, másképp bánik a tárgyakkal. Számára még minden fejlesztő játék, nem csak az amit annak veszünk. Három különböző méretű pohár is jó játék, segítsünk neki nagyság szerint egymásba rakni. Szeretnek a konyhába anya mellett lenni ha főz, és játszani pohárral fakanállal, kanállal, amikkel anyát is látják főzni. Ebben a korban szeretnek kukucsosat játszani, eltűnik a világ aztán újra előkerül. Anya tűnik el, aztán megint itt van. Ez nekik nagyon jó fejlesztőjáték.                                   Táplálékát kiegészíthetjük meggy, cseresznye, körte, gesztenye szőlőhússal, a zöldségek között a cukkini, saláta brokkoli, cékla, zeller, spárga, tök van soron, és jöhetnek a tiszta zsírmentes csirkehusik. Én minden főzelékbe naponta felváltva adtam 1-1 kávéskanál vajat és olivaolajat.

 

A baba kilencedik hónapja

Eljöhet az első hiszti ideje. Eddig mindenki örömmel fogadta a pici új tetteit, most viszont elkezdődik a nevelés nehezebb része. A pici kapaszkodva felállhat már vagy kúszik, és elér olyan dolgokat is amit mi nem szeretnénk a kezében látni. Erre ő hevesen reagálhat, inkább pakoljunk el előle ilyen dolgokat, hogy elkerüljük az összeütközéseket. Pici ujjaival megfoghat apróbb tárgyakat, úgymond csípőmozdulatot végez ujjaival. Szedessünk vele borsó- rizsszemeket, persze felügyelet mellett. Már kezdi megérteni a dolgokat, a nem jelentésével is kezd tisztában lenni, valószínű ez lesz az első szava is.                          Főzelékeit egészítsük ki héj nélküli borsóval, zöldbabbal. Lehet neki adni főtt tojássárgáját, túrót, natúr joghurtot. Kezd kialakuni egyénisége, ízlésvilága, valamit szívesen eszik, valamit nem. Az üveges bébiételek változatosak, és bárhova vihetjük, keverhetjük őket, és nem utolsósorban ellenőrzöttek!

 

A baba tizedik hónapja

Többségük ekkor már mászik, de mint minden ez sem előírás, nekem 11 és fél hósan kezdte el a kicsim.                                                          Adjunk neki vödröt, szeretnek ki-be pakolni.                                            A játszótéren gyerektársaságban lehet, ha van rá lehetőség vigyük, hintáztassuk, homokozzunk vele, de legjobban másokat szeretnek nézni, így is tanulnak.                                                                   Adhatunk neki sertéshúst is, persze nem a zsírosat, valamint szétzúzott-átnézett halfilét.                                                             Járássegítővel próbálkozhat a baba ha már tud állni, tetszeni fog neki, hogy ő tolhatja.

 

A baba tizenegyedik hónapja

Mindent a szájába vesz, így fedezi fel a dolgokat. Tapintás, szaglás, kóstolás, ő még így fedez fel.                                                              Építőjátékokat vegyünk neki, a lényeg, hogy legyünk együtt és játszunk a kicsivel. Zenekazettát és cd-t tegyünk be neki, idővel észleljük majd, hogy tudja a dalban melyik szó következik, dőlöngél, élvezi a zenét. Nagyjából már mindent eszik, lassan lehet mézzel próbálkozni, de csak apró adagokkal.

 

A baba tizenkettedik hónapja

Már kész kis ember, nem kisbaba. Valószínű már jár, vagy lassan elkezd majd. Kialakult napirendje van, és szavakat, vagy szavak elejét mondja, innentől kezdve kiugróan fejlődik majd, és észre se vesszük szinte milyen gyorsan eltelnek a hónapok.

Vezessünk naplót a mindennapjairól, az első szavakról- mondatocskákról, a "rosszalkodásairól" mert később közösen lapozgatva jókat mosolygunk majd rajta!!

A milupa oldalán ingyenes mintarendelési lehetőség!!

 

www.vatera.hu
 
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 4
Heti: 13
Havi: 54
Össz.: 50 676

Látogatottság növelés
Oldal: Hogyan működik a HuPont.hu weboldalszerkesztő és honlap?
A baba első éve - © 2008 - 2024 - babaelsoeve.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »